Poradnik: jak dobrać kask motocyklowy?

Poradnik: jak dobrać kask motocyklowy?

Kask to niezbędny element, w który powinien się wyposażyć każdy dbający o bezpieczeństwo motocyklista. Jak dobrać jego rozmiar i jak sprawdzić, czy jest odpowiedni?

Po co motocyklistom kask?

W 2014 roku na zlecenie Sekretariatu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, w 86 punktach pomiarowych na terenie całej Polski, przeprowadzono badania pozwalające zebrać dane o stosowaniu kasków ochronnych przez motocyklistów. Wyniki są zadowalające: 99% kierujących i 97% pasażerów jeździ w kaskach. To niezwykle ważne, ponieważ każdy uraz w obrębie głowy, może skończyć się poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, łącznie z utratą życia.

kask-motocyklowy-jak-dobrac

Żeby jednak kask spełniał swoje zadanie, musi być odpowiednio dobrany do kształtu i rozmiaru głowy. Każdy człowiek jest inny, dlatego też potrzebuje indywidualnie dopasowanych rozwiązań. Nie ma bowiem uniwersalnych modeli, które pasują zawsze i dla każdego, a tylko właściwie dopasowany kask będzie spełniał swoje zadanie.

Przy wyborze warto kierować się jednak nie tylko samymi wymiarami, ale także jakością produktu. Wyższa cena wiąże się z nowymi rozwiązaniami technologicznymi, wzmocnieniami, a co za tym idzie – z poprawą bezpieczeństwa. Trzeba też pamiętać, że zakup kasku nie jest cyklicznym wydatkiem, dlatego dobrze zdecydować się na najsolidniejsze rozwiązania. Wydane w ten sposób pieniądze to inwestycja w bezpieczeństwo.

Przymiarki i dopasowanie

Żeby dobrze dobrać kask, trzeba zacząć od zmierzenia obwodu głowy. Przyda się taśma krawiecka, którą należy przeciągnąć dookoła na wysokości środka czoła – ok. 1-2 cm nad brwiami i tuż nad uszami, w najszerszym miejscu głowy. Jeżeli pomiar nie da pełnych centymetrów, ale np. połówki, zaleca się zaokrąglanie wyniku w dół, czyli przy 54,5 cm należy wybrać rozmiar XS, przewidziany dla 54 cm.

Dobór rozmiaru z tabeli:

XXS - 52 cm

XS - 53-54 cm

S - 55-56 cm

M - 57-58 cm

L - 59-60 cm

XL - 61-62 cm

XXL - 63-64 cm

Po wyborze rozmiaru trzeba sprawdzić dopasowanie kasku. Kiedy zostanie założony, głowa powinna w nim „usiąść”, a policzki przylegać do wewnętrznej wyściółki. Jeśli odczuwa się zbyt duży luz, może on prowadzić do obcierania skóry twarzy i podrażnień, natomiast zbyt ciasny kask wywoła nadmierny ucisk i dyskomfort.

Jeżeli rozmiar wydaje się być odpowiedni, warto wykonać jeszcze kilka dodatkowych testów.

Poruszyć szybko i energicznie głową w lewo, prawo, w górę i w dół, zwracając przy tym uwagę, czy nie występuje uczucie nadmiernego luzu.

Złapać kask w dłonie unieruchamiając go i wówczas poruszyć głową we wszystkich kierunkach. To pozwoli sprawdzić, jak duży jest zakres ruchu głowy w środku i tym samym, czy nie ma zbyt dużego luzu.
Przy pochyleniu głowy do przodu druga osoba próbuje przesunąć kask, pchając go w kierunku od szyi do głowy. Gdy podczas tej czynności kask uda się ściągnąć – jest za duży i prawdopodobnie spadnie podczas upadku czy wypadku.

kaski-bikestar

Niedopasowany kask – co wtedy?

Może się zdarzyć, że mimo dokładnego zmierzenia obwodu głowy, powyższe testy wskazują na zbyt luźny model. Policzki nie przylegają do wyściółki, a sam kask nie porusza się precyzyjnie wraz z głową. Wówczas to sygnał, że należy wymienić dany rozmiar na mniejszy. To samo w drugą stronę – przy wrażeniu, że kask zbyt mocno opina głowę, trzeba rozważyć większy rozmiar.

Przy przymierzaniu modeli dobrze jest mieć dostęp do szerokiej rozmiarówki, żeby w razie potrzeby móc dokonać wymiany. Wtedy znów trzeba pochodzić chwilę w kasku, sprawdzić, jak leży na głowie. Wszystko po to, by mieć pewność, że jest dobrze dopasowany i spełni swoje zadanie.

Dobór odpowiedniego kasku może wymagać czasu, ponieważ wymaga uwzględnienia nie tylko indywidualnych potrzeb, ale i możliwości finansowych, porównania parametrów czy w końcu dopasowania odpowiedniego rozmiaru. Mimo to, warto poświęcić chwilę na wybór i zakup właściwego modelu, ponieważ gwarantuje to poprawę bezpieczeństwa, a ono jest po prostu bezcenne.Dane kontaktowe